MCP4561-503E/MS
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 256 Position - Non-Volatile - Automotive - 8-Pin MSOP - Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4561503EMS
  • Part No:
    MCP4561-503E/MS
    EAR99
    100
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Maximum Supply Current:
    0.0025(Typ) mA
  • Dimension:
    3 x 3 x 0.85 mm
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire, I2C)
  • Memory Type:
    Non-Volatile
  • Family:
    MCP4561
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V