MCP4551T-502E/MF
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 5kOhm - 257 Position - Volatile Linear - Automotive - 8-Pin DFN EP - Tape&Reel
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4551T502EMF
  • Part No:
    MCP4551T-502E/MF
    EAR99
    3300
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Memory Type:
    Volatile4720
  • Family:
    MCP4551
  • Maximum Supply Current:
    0.0025(Typ) mA
  • Digital Supply Voltage:
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V