MCP4531T-502E/MF
Microchip Technology
The MCP4531T-502E/MF is a single, 7-bit, volatile digital potentiometer with a 5 kΩ resistance and an I2C-compatible serial in ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
The MCP4531T-502E/MF is a single, 7-bit, volatile digital potentiometer with a 5 kΩ resistance and an I2C-compatible serial interface.
Search Keywords: MCP4531T502EMF
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP4531T-502E/MF
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    3300
  • Dimension:
    3 x 3 x 0.884713mmmm
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Maximum Supply Current:
    0.0025(Typ) mA
  • Memory Type:
    Volatile4720
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire, I2C)4712
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Dual Supply Voltage:
  • Family:
    MCP4531
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V