MCP4441-503E/ML
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 128 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 20-Pin QFN EP - Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4441503EML
  • Part No:
    MCP4441-503E/ML
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    91
  • Dimension:
    4 x 4 x 0.884713mmmm
  • Family:
    MCP4441
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Supply Current:
    0.0025(Typ) mA
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire, I2C)4712
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Memory Type:
    Non-Volatile4720
  • Digital Supply Voltage:
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V