MCP4441-103E/ML
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 10kOhm - 128 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 20-Pin QFN EP - Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4441103EML
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP4441-103E/ML
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    91
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire, I2C)
  • Maximum Supply Current:
    0.0025(Typ) mA
  • Family:
    MCP4441
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Memory Type:
    Non-Volatile
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Dimension:
    4 x 4 x 0.88 mm
  • Digital Supply Voltage:
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V