MCP4362-502E/ST
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 5kOhm - 256 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 14-Pin TSSOP - Tube
Description +
Search Keywords: MCP4362502EST
  • Part No:
    MCP4362-502E/ST
    EAR99
    96
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V