MCP4241T-103E/ST
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 10kOhm - 128 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 14-Pin TSSOP - Tape&Reel
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4241T103EST
  • Part No:
    MCP4241T-103E/ST
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)4712
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Digital Supply Voltage:
  • Memory Type:
    Non-Volatile4720
  • Family:
    MCP4241
  • Dimension:
    5 x 4.4 x 14713mmmm
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V