MCP4231-503E/ML
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 128 Position - Volatile Linear - Automotive - 16-Pin QFN EP - Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4231503EML
  • Part No:
    MCP4231-503E/ML
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    91
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Family:
    MCP4231
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V