MCP4231-103E/ST
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 10kOhm - 128 Position - Volatile Linear - Automotive - 14-Pin TSSOP - Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4231103EST
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP4231-103E/ST
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    96
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Dimension:
    5 x 4.4 x 14713mmmm
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)4712
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Family:
    MCP4231
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V