MCP4162T-503E/SN
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 256 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 8-Pin SOIC N - Tape&Reel
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4162T503ESN
  • Part No:
    MCP4162T-503E/SN
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    3300
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)4712
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Family:
    MCP4162
  • Dimension:
    4.9 x 3.9 x 1.254713mm(Min)mm
  • Memory Type:
    Non-Volatile4720
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V