MCP4162-503E/MS
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 256 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 8-Pin MSOP - Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4162503EMS
  • Part No:
    MCP4162-503E/MS
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)4712
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Family:
    MCP4162
  • Memory Type:
    Non-Volatile4720
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V