MCP4161T-502E/MS
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 5kOhm - 256 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 8-Pin MSOP - Tape&Reel
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4161T502EMS
  • Part No:
    MCP4161T-502E/MS
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    2500
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)4712
  • Memory Type:
    Non-Volatile4720
  • Family:
    MCP4161
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Minimum Dual Supply Voltage:
  • Dimension:
    3 x 3 x 0.854713mmmm
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V