MCP4161-503E/P
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 256 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 8-Pin PDIP - Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4161503EP
  • Part No:
    MCP4161-503E/P
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    60
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Memory Type:
    Non-Volatile4720
  • Family:
    MCP4161
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Dimension:
    9.27 x 6.35 x 3.34713mmmm
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V