MCP4152T-502E/SN
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 5kOhm - 256 Position - Volatile Linear - Automotive - 8-Pin SOIC N - Tape&Reel
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4152T502ESN
  • Part No:
    MCP4152T-502E/SN
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    3300
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)4712
  • Memory Type:
    Volatile4720
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Dual Supply Voltage:
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V