MCP4142-503E/SN
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 128 Position - Non-Volatile - Automotive - 8-Pin SOIC N - Tube
Description +
Search Keywords: MCP4142503ESN
  • Part No:
    MCP4142-503E/SN
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)
  • Dimension:
    4.9 x 3.9 x 1.25(Min) mm
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Family:
    MCP4142
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V