MCP4142-104E/SN
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 100kOhm - 128 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 8-Pin SOIC N - Tube
Description +
Search Keywords: MCP4142104ESN
  • Part No:
    MCP4142-104E/SN
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Dimension:
    4.9 x 3.9 x 1.254713mm(Min)mm
  • Memory Type:
    Non-Volatile4720
  • Family:
    MCP4142
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V