MCP4141-103E/P
Microchip Technology
The MCP4141-103E/P is a single, 7-bit digital potentiometer with a 10 kΩ resistance, non-volatile memory, and an SPI serial in ...
Description +
The MCP4141-103E/P is a single, 7-bit digital potentiometer with a 10 kΩ resistance, non-volatile memory, and an SPI serial interface.
Search Keywords: MCP4141103EP
  • Part No:
    MCP4141-103E/P
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    60
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Family:
    MCP4141
  • Memory Type:
    Non-Volatile
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Dimension:
    9.27 x 6.35 x 3.3 mm
  • Maximum Dual Supply Voltage:
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V