MCP4132-503E/MS
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 128 Position - Volatile Linear - Automotive - 8-Pin MSOP - Tube
Description +
Search Keywords: MCP4132503EMS
  • Part No:
    MCP4132-503E/MS
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    100
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Family:
    MCP4132
  • Dimension:
    3 x 3 x 0.854713mmmm
  • Memory Type:
    Volatile4720
  • Digital Supply Voltage:
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V