- MCP41100-I/SN
MCP41100-I/SN
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 100kOhm - 256 Position - Volatile Linear 8-Pin SOIC N - Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: MCP41100ISN
SPECS
Product AttributeAttribute Value Select Attribute
Supplier:Microchip Technology
Part No:MCP41100-I/SN
Unit of Measure:Per Each
RoHS:Yes
HTS:8542390090
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Minimum Single Supply Voltage:2.7 V
Dimension:4.9 x 3.9 x 1.25(Min) mm
Maximum Dual Supply Voltage:N/R
Memory Type:Volatile
Control Interface:Serial (SPI)
Minimum Dual Supply Voltage:N/R
Family:MCP41100
Maximum Supply Current:0.34(Typ) mA
Digital Supply Voltage:N/R
Maximum Single Supply Voltage:5.5 V