MCP40D19T-104E/LT
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 100kOhm - 128 Position - Volatile Linear - Automotive - 5-Pin SC-70 - Tape&Reel
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP40D19T104ELT
  • Part No:
    MCP40D19T-104E/LT
    EAR99
    3000
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Maximum Supply Current:
    0.045(Typ) mA
  • Memory Type:
    Volatile4720
  • Dimension:
    2 x 1.25 x 14713mm(Max)mm