MCP40D17T-503E/LTY
MCP40D17T-503E/LTY
Microchip Technology
In Stock: 0
Minimum Order: 750
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
MCP40D17T-503E/LT
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 128 Taps - 50k Ohms - I²C Interface - Volatile Memory - 1.8 to 5.5V Supply - ±20% - 150ppm/°C - SC-70- ...
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Digital Potentiometer - 128 Taps - 50k Ohms - I²C Interface - Volatile Memory - 1.8 to 5.5V Supply - ±20% - 150ppm/°C - SC-70-6 - T&R.
Search Keywords: MCP40D17T503ELT
  • Part No:
    MCP40D17T-503E/LT
    EAR99
    1
Tools/3D Models +
Product Guides +
  • This product is discontinued, but still in stock.
Price Match Guarantee
We’ll meet or beat any authorized competitor’s published price for this part.
In Stock: 450
Ships today, if you order in Buy all 450 in-stock or the regular minimum order quantity of 500