MCP4021-502E/SN
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 5kOhm - 64 Position - Non-Volatile - Automotive - 8-Pin SOIC N - Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4021502ESN
  • Part No:
    MCP4021-502E/SN
    EAR99
    100
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Family:
    MCP4021
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire)
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Memory Type:
    Non-Volatile
  • Minimum Single Supply Voltage:
    2.7 V