MCP4018T-503E/LTY
MCP4018T-503E/LTY
Microchip Technology
In Stock: 0
Minimum Order: 750
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
MCP4018T-503E/LT
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 128 Position - Volatile - Automotive - 6-Pin SC-70 - Tape&Reel
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4018T503ELT
  • Part No:
    MCP4018T-503E/LT
    EAR99
    1
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire, I2C)
  • Dimension:
    2 x 1.25 x 0.9 mm
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Supply Current:
    0.045(Typ) mA
  • Family:
    MCP4018
  • Memory Type:
    Volatile
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V