MCP4018T-103E/LTY
MCP4018T-103E/LTY
Microchip Technology
In Stock: 0
Minimum Order: 750
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
MCP4018T-103E/LT
Microchip Technology
Volatile Digital Potentiometer - 10 kOhm - Single - I2C - Linear - ± 20% - 1.8 V - 6-Pin.
RoHS Compliant
Discontinued & Replaced
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4018T103ELT
  • Part No:
    MCP4018T-103E/LT
    EAR99
    1
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire, I2C)
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Family:
    MCP4018
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Dual Supply Voltage:
  • Memory Type:
    Volatile
  • Dimension:
    2 x 1.25 x 0.9 mm
  • Maximum Supply Current:
    0.045(Typ) mA
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V