MCP4014T-503E/OT
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 64 Position - Volatile - Automotive - 5-Pin SOT-23 - Tape&Reel
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4014T503EOT
  • Part No:
    MCP4014T-503E/OT
    EAR99
    3000
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.3(Max) mm
  • Memory Type:
    Volatile
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V