MCP4011-502E/SN
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 5kOhm - 64 Position - Volatile - Automotive - 8-Pin SOIC N - Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP4011502ESN
  • Part No:
    MCP4011-502E/SN
    EAR99
    100
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Digital Supply Voltage:
    N/R
  • Control Interface:
    Serial (2-Wire)
  • Maximum Supply Current:
    0.045(Typ) mA
  • Family:
    MCP4011
  • Dimension:
    4.9 x 3.9 x 1.25(Min) mm
  • Memory Type:
    Volatile
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V