MCP1824T-3002E/DC
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3V 0.3A Automotive 6-Pin(5+Tab) SOT-223 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP1824T3002EDC
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP1824T-3002E/DC
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TW
  • ECCN:
    EAR99
    4000
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.32@300mA V
  • Junction to Case:
    158359°C/W(Typ)
  • Junction to Ambient:
    628358°C/W(Typ)
  • Family:
    MCP1824
  • Load Regulation:
    0.58361%(Typ)
  • Line Regulation:
    0.058360%/V(Typ)
  • Accuracy:
    ±2.5 %