MCP1501T-33E/SN
Microchip Technology
V-Ref Precision 3.3V 20mA 8-Pin SOIC N T/R
Description +
Search Keywords: MCP1501T33ESN
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP1501T-33E/SN
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    3300
  • Load Regulation:
    7015605ppm/mA
  • Maximum Input Voltage:
    5.5 V
  • Family:
    MCP1501
  • Dimension:
    4.9 x 3.9 x 1.2515601mm(Min)mm
  • Line Regulation:
    5015604ppm/V
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Maximum Output Current:
    20 mA
  • Maximum Temperature Coefficient:
    5015609ppm/°C
  • Initial Accuracy:
    0.115603%