MCP1501T-25E/RW
Microchip Technology
V-Ref Precision 2.5V 20mA 8-Pin WDFN EP T/R
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP1501T25ERW
  • Part No:
    MCP1501T-25E/RW
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Family:
    MCP1501
  • Initial Accuracy:
    0.115603%
  • Dimension:
    2 x 2 x 0.7315601mmmm
  • Line Regulation:
    5015604ppm/V
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Maximum Output Current:
    20 mA
  • Maximum Input Voltage:
    5.5 V