MCP1319T-29CE/OT
Microchip Technology
Processor Supervisor 2.9V 1 Active High/Active Low/Push-Pull Automotive 5-Pin SOT-23 T/R
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP1319T29CEOT
  • Part No:
    MCP1319T-29CE/OT
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Manual Reset:
    Yes
  • Maximum Operating Supply Voltage:
    5.5 V
  • Chip Enable Signals:
    No
  • Battery Backup Switching:
    No
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.3(Max) mm
  • Maximum Power Dissipation:
    240 mW
  • Maximum Reset Threshold Voltage:
    2.944 V