MCP1316T-44LE/OT
Microchip Technology
Processor Supervisor 4.4V 1 Active Low/Push-Pull Automotive 5-Pin SOT-23 T/R
Description +
Search Keywords: MCP1316T44LEOT
  • Part No:
    MCP1316T-44LE/OT
    3000
  • Family:
    MCP131
  • Maximum Power Dissipation:
    240 mW
  • Battery Backup Switching:
    No
  • Maximum Operating Supply Voltage:
    5.5 V
  • Chip Enable Signals:
    No
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.3(Max) mm
  • Maximum Reset Active Time:
    2240 ms
  • Manual Reset:
    Yes
  • Maximum Reset Threshold Voltage:
    4.466 V