MCP1253-33X50I/MS
Microchip Technology
Charge Pump STPUP/STPDN 3.3V/5V 150mA Automotive 8-Pin MSOP Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP125333X50IMS
  • Part No:
    MCP1253-33X50I/MS
    EAR99
    100
  • Maximum Power Dissipation:
    N/A
  • Minimum Operating Supply Voltage:
    2.1,2.7 V
  • Dimension:
    3 x 3 x 0.85 mm
  • Efficiency:
    81(Typ) %
  • Function:
    Step Up/Step Down
  • Family:
    MCP1253
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C
  • Maximum Supply Current:
    0.06(Typ) mA
  • Maximum Operating Supply Voltage:
    5.5 V