MCP101T-485I/TT
Microchip Technology
Processor Supervisor 4.725V 1 Active High/Push-Pull 3-Pin SOT-23 T/R
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
REEL Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP101T485ITT
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP101T-485I/TT
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Battery Backup Switching:
    No13329
  • Maximum Reset Threshold Voltage:
    4.85 V
  • Chip Enable Signals:
    No13330
  • Family:
    MCP101
  • Maximum Reset Active Time:
    N/A
  • Maximum Power Dissipation:
    N/A
  • Maximum Operating Supply Voltage:
    5.5 V