DSC1101CM1-075.0000
Microchip Technology
CMOS Oscillator - 75 MHz ±50ppm - Output Enable w/Standby - 2.25 to 3.6V - 6-lead VDFN - –55°C to +125°C
Description +
Search Keywords: DSC1101CM10750000
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    DSC1101CM1-075.0000
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    110
  • Maximum Operating Supply Voltage:
    3.6 V
  • Family:
    N/A
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Frequency Stability:
    ±50 ppm
  • Load Capacitance:
    15 pF
  • Maximum Symmetry:
    55 %
  • Minimum Operating Supply Voltage:
    2.25 V
  • Dimension:
    3.2 x 2.5 x 0.83 mm
  • Frequency Aging:
    ±5 ppm/(1st) Year