DSC1101CL2-024.7500
Microchip Technology
CMOS Oscillator - 24.75 MHz ±25ppm - Output Enable w/Standby - 2.25 to 3.6V - 6-lead VDFN - –40°C to +105°C
Description +
Search Keywords: DSC1101CL20247500
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    DSC1101CL2-024.7500
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    110
  • Frequency Stability:
    ±25 ppm
  • Family:
    N/A
  • Dimension:
    3.2 x 2.5 x 0.83 mm
  • Mounting:
    Surface Mount
  • Maximum Operating Supply Voltage:
    3.6 V
  • Maximum Symmetry:
    55 %
  • Minimum Operating Supply Voltage:
    2.25 V
  • Frequency Aging:
    ±5 ppm/(1st) Year
  • Load Capacitance:
    15 pF