TC2055-2.85VCTTR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.85V 0.1A 5-Pin SOT-23 T/R
Description +
Search Keywords: TC2055285VCTTR
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    TC2055-2.85VCTTR
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    3000
  • Line Regulation:
    0.58360%
  • Junction to Ambient:
    2558358°C/W(Typ)
  • Family:
    TC2055
  • Load Regulation:
    18361%
  • Accuracy:
    ±2 %
  • Junction to Case:
    N/A
  • Function:
    LDO8385
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.07@50mA V