- TC1301B-GDDVUA
TC1301B-GDDVUA
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.7V3V 0.3A/0.15A 8-Pin MSOP Tube
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description
Search Keywords: TC1301BGDDVUA
Supplier:Microchip Technology
Part No:TC1301B-GDDVUA
HTS:8542390090
COO:TH
ECCN:EAR99
Supplier Standard Pack:
100 -
Line Regulation:0.028360%/V(Typ)
Accuracy:±0.5 %
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.18@300mA,0.25@150mA V
Junction to Case:N/A
Junction to Ambient:2088358°C/W(Typ)
Family:TC1301B
Dimension:3 x 3 x 0.858356mmmm
Function:LDO8385
Load Regulation:0.18361%(Typ)