TC1265-2.5VOATR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.5V 0.8A 8-Pin SOIC N T/R
Description +
Search Keywords: TC126525VOATR
  • Part No:
    TC1265-2.5VOATR
  • COO:
    CN
  • ECCN:
    EAR99
    3300
  • Dimension:
    4.9 x 3.9 x 1.258356mm(Min)mm
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.03@100uA,0.16@100mA,0.48@300mA,0.8@500mA,1.3@800mA V
  • Junction to Ambient:
    1638358°C/W(Typ)
  • Junction to Case:
    N/A
  • Family:
    TC1265
  • Load Regulation:
    0.0028361%/mA(Typ)
  • Line Regulation:
    0.0078360%(Typ)
  • Accuracy:
    ±0.5 %