TC1185-2.5VCT713
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.5V 0.15A Automotive 5-Pin SOT-23 T/R
Description +
Search Keywords: TC118525VCT713
  • Part No:
    TC1185-2.5VCT713
  • COO:
    MY
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.3(Max) mm
  • Line Regulation:
    0.05(Typ) %
  • Family:
    TC1185
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.12@50mA,0.25@100mA,0.4@150mA V
  • Function:
    LDO
  • Accuracy:
    ±0.5 %