- TC1173-3.3VUA
TC1173-3.3VUA
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 3.3V 0.3A 8-Pin MSOP Tube
Description
Search Keywords: TC117333VUA
Supplier:Microchip Technology
Part No:TC1173-3.3VUA
HTS:8542390090
COO:TH
100 -
Dimension:3 x 3 x 0.858356mmmm
Line Regulation:0.058360%(Typ)
Family:TC1173
Function:LDO8385
Load Regulation:0.58361%(Typ)
Maximum Dropout Voltage @ Current:0.03@100uA,0.48@300mA,0.16@100mA V
Junction to Ambient:2008358°C/W
Accuracy:±0.5 %