TC1072-2.5VCH713
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.5V 0.05A 6-Pin SOT-23 T/R
Description +
Search Keywords: TC107225VCH713
  • Part No:
    TC1072-2.5VCH713
  • COO:
    TH
    3000
  • Junction to Case:
    N/A
  • Load Regulation:
    0.58361%(Typ)
  • Accuracy:
    ±0.5 %
  • Function:
    LDO8385
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.12@50mA V
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.158356mmmm
  • Line Regulation:
    0.058360%(Typ)
  • Junction to Ambient:
    2208358°C/W