TC1016-2.8VLTTR
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.8V 0.08A 5-Pin SC-70 T/R
Description +
Search Keywords: TC101628VLTTR
  • Part No:
    TC1016-2.8VLTTR
  • Family:
    TC1016
  • Function:
    LDO8385
  • Accuracy:
    ±0.5(Typ) %
  • Junction to Case:
    N/A
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.2@50mA,0.3@80mA V
  • Load Regulation:
    0.238361%(Typ)
  • Junction to Ambient:
    N/A
  • Line Regulation:
    0.018360%/V(Typ)
  • Dimension:
    2 x 1.25 x 18356mm(Max)mm