TC1015-2.85VCT713
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.85V 0.1A Automotive Medical 5-Pin SOT-23 T/R
Description +
Search Keywords: TC1015285VCT713
  • Part No:
    TC1015-2.85VCT713
  • Family:
    TC1015
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.12@50mA,0.25@100mA V
  • Line Regulation:
    0.058360%(Typ)
  • Junction to Ambient:
    2568358°C/W(Typ)
  • Function:
    LDO8385
  • Accuracy:
    ±0.5 %
  • Junction to Case:
    N/A
  • Dimension:
    2.9 x 1.6 x 1.38356mm(Max)mm
  • Load Regulation:
    0.58361%(Typ)