PIC18F24K20-I/SS
Microchip Technology
PIC 18 microcontroller - MCU 8 bit - RISC architecture - 75 Instructions - 1.8 V to 3.6 V - Pins: 28 - Package type: SSOP 28 – ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Description +
PIC 18 microcontroller - MCU 8 bit - RISC architecture - 75 Instructions - 1.8 V to 3.6 V - Pins: 28 - Package type: SSOP 28 – Speed 64 MHz - Flash 16 kB – SRAM 768 Bytes – EEPROM 256 Bytes - I/O: 25 – A/D: 10 bit with 11 channels – 04 Timers – MSSP – CCP
Search Keywords: PIC18F24K20ISS
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    PIC18F24K20-I/SS
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    PH
  • ECCN:
    3A991.a.2
    47
  • Number of Programmable I/Os:
    25
  • RAM Size:
    768 B
  • ADC Resolution:
    10 bit
  • Operating Temperature:
    -40 to 85 °C