PIC16F627A-E/SS
Microchip Technology
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 16 I/O - 1.75KB (1K x 14) FLASH - 128 x 8 EEPROM - 224 x 8 RAM - 3 to 5.5V - 20-SS ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Microcontroller - PIC 16F - 8-Bit - 20MHz - 16 I/O - 1.75KB (1K x 14) FLASH - 128 x 8 EEPROM - 224 x 8 RAM - 3 to 5.5V - 20-SSOP.