MIC39301-2.5WU-TR
MIC39301-2.5WU-TR
Microchip Technology
In Stock: 0
Minimum Order: 188
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
MIC39301-2.5WU
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 2.5V 3A 6-Pin(5+Tab) TO-263 Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC3930125WU
  • Part No:
    MIC39301-2.5WU
    EAR99
    50
  • Dimension:
    10.67(Max) x 9.17(Max) x 4.6(Max) mm
  • Function:
    LDO
  • Family:
    MIC39301
  • Load Regulation:
    1 %
  • Junction to Case:
    2 °C/W
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.2@100mA,0.55@3A V
  • Junction to Ambient:
    N/A
  • Line Regulation:
    0.5 %
  • Accuracy:
    ±1 %