MIC37301-1.8YME-TR
MIC37301-1.8YME-TR
Microchip Technology
In Stock: 0
Minimum Order: 625
VIEW PRODUCT
Image is representational - see mfr. specs
MIC37301-1.8YME
Microchip Technology
LDO Regulator Pos 1.8V 3A 8-Pin SOIC N EP Tube
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MIC3730118YME
  • Part No:
    MIC37301-1.8YME
  • COO:
    MY
  • ECCN:
    EAR99
    95
  • Function:
    LDO8385
  • Junction to Case:
    108359°C/W
  • Accuracy:
    ±1 %
  • Family:
    MIC37301
  • Dimension:
    4.93 x 3.94 x 1.58356mmmm
  • Load Regulation:
    0.28361%(Typ)
  • Line Regulation:
    0.58360%
  • Maximum Dropout Voltage @ Current:
    0.35@1.5A,0.5@3A V