MCP4362-103E/ST
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 10kOhm - 256 Position - Non-Volatile Linear - Automotive - 14-Pin TSSOP - Tube
Description +
Search Keywords: MCP4362103EST
  • Part No:
    MCP4362-103E/ST
    EAR99
    96
  • Memory Type:
    Non-Volatile4720
  • Family:
    MCP4362
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    N/R
  • Maximum Supply Current:
    0.55(Typ) mA
  • Dimension:
    5 x 4.4 x 14713mmmm
  • Minimum Single Supply Voltage:
    1.8 V
  • Maximum Single Supply Voltage:
    5.5 V