MCP41HV51-503E/MQ
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 50kOhm - 256 Position - Volatile Linear 20-Pin QFN EP - Tube
Description +
Search Keywords: MCP41HV51503EMQ
  • Part No:
    MCP41HV51-503E/MQ
    EAR99
    73
  • Family:
    MCP41HV51
  • Control Interface:
    Serial (4-Wire, SPI)4712
  • Dimension:
    5 x 5 x 0.884713mmmm
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    ±18 V
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    ±5 V
  • Maximum Supply Current:
    0.045(Typ) mA
  • Memory Type:
    Volatile4720
  • Minimum Single Supply Voltage:
    10 V
  • Digital Supply Voltage:
    1.8 to 5.5 V
  • Maximum Single Supply Voltage:
    36 V