MCP41HV31-104E/ST
Microchip Technology
Digital Potentiometer - 128 Position - 100KOhm - Single 14-Pin TSSOP - Tube
+ see all
Datasheet Accessories Notify Me
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Certificate of Compliance Guarantee
Description +
Search Keywords: MCP41HV31104EST
SPECS +
  • Product Attribute
    Attribute Value Select Attribute
  • Supplier:
    Microchip Technology
  • Part No:
    MCP41HV31-104E/ST
  • Unit of Measure:
    Per Each
  • RoHS:
    Yes
  • HTS:
  • COO:
    TH
  • ECCN:
    EAR99
    96
  • Maximum Single Supply Voltage:
    36 V
  • Maximum Dual Supply Voltage:
    ±18 V
  • Minimum Dual Supply Voltage:
    ±5 V
  • Minimum Single Supply Voltage:
    10 V
  • Family:
    MCP41HV31
  • Dimension:
    5 x 4.4 x 1 mm